Informacja o Projekcie "Kapitał Społeczny Rodzin w Gminie Nałęczów"
Projekt „Kapitał Społeczny Rodzin w Gminie Nałęczów” jest realizowany w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2027 r.
Projekt został napisany w oparciu o Model wzmacniania kapitału społecznego „Wygrana rodzina”, a sfinansowany zostanie w całości z Funduszy Europejskich w kwocie 2.970.323,50 zł. Za jego realizację odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nałęczowie, partnerem Ośrodka jest Fundacja Synergium.
Model, na którym oparto projekt zakłada zindywidualizowane, a zarazem wielodyscyplinarne i skoordynowane, oparte na działaniach środowiskowych wsparcie całej rodziny, a także jej poszczególnych członków. Dzięki temu rodzina zostanie wyposażona w narzędzia, które w założeniu mają przyczynić się do zmiany świadomościowej, wzmocnione zostaną kompetencje społeczne i opiekuńczo-wychowawcze rodzin. Zaangażowanie do działań lokalnej społeczności powoduje, że rodzina nie jest samotna w procesie zmiany, najbliższe otoczenie towarzyszy jej w dążeniu do lepszego wypełniania swoich funkcji i motywuje do pracy, która ma prowadzić do poprawy jej sytuacji życiowej. W trakcie całej współpracy z rodzinami realizowana będzie praca środowiskowo-rodzinna.
Celem projektu jest dostosowanie modelu „Wygrana rodzina” do lokalnych uwarunkowań Gminy Nałęczów, oraz zbudowanie lokalnej koalicji na rzecz jego wprowadzenia w życie na obszarze realizacji projektu poprzez objęcie wsparciem działań projektowych 20 rodzin z obszaru zdegradowanego z Gminy Nałęczów dotkniętych problemem dziedziczenia biedy do kwietnia 2027 r. Główne rezultaty, które zostaną osiągnięte dzięki realizacji projektu:
- 10 podmiotów, które zostaną włączone do lokalnego systemu wsparcia,
- 1 przeskalowana innowacja społeczna,
- 1 gmina, która wprowadziła do lokalnej praktyki model wzmacniania kapitału rodzin, oparty na wypracowanych w ramach projektu narzędziach wspierania rodziny i współpracy instytucjonalnej,
- 20 rodzin, w których nastąpi poprawa w zakresie społecznego funkcjonowania.
Cel projektu przekłada się na główne zadania, które zostaną zrealizowane w ramach projektu:
- Realizacja lokalnego systemu wsparcia dla zrekrutowanych rodzin, zgodnie z modelem.
- Dostosowanie modelu do lokalnych uwarunkowań oraz zbudowanie lokalnej koalicji na rzecz jego wprowadzenia w życie na obszarze realizacji projektu.
- Rekrutacja rodzin, które wymagają wzmocnienia kapitału społecznego i przeprowadzenie diagnozy ich potrzeb.
- Podjęcie działań, które zapewnią wprowadzenie modelu do praktyki w lokalnym środowisku, jako kontynuację działań opartych na wypracowanych w okresie realizacji projektu narzędziach wspierania rodziny oraz współpracy instytucjonalnej
Adresatami projektu jest 20 rodzin dotkniętych problemem dziedziczenia biedy, z obszaru zdegradowanego Gminy Nałęczów, które przeżywają problemy opiekuńczo-wychowawcze, problemy z bezrobociem, uzależnieniami, przemocą, są pokoleniowo zagrożone wykluczeniem społecznym. Wszystkie te rodziny zostaną objęte wsparciem asystenta rodziny oraz wielu innych specjalistów m.in.: psychologów, pedagogów, terapeutów, animatorów. Zapewnione w Projekcie wsparcie to bardzo różnorodna oferta. Będą to m.in. bloki warsztatowe, konsultacje indywidualne, działania animacyjne, wydarzenia społecznościowe.
Wsparcie obejmie ważne dla rodziny, wychowującej dzieci i młodzież, obszary: komunikacji w rodzinie, edukacji dla zdrowia psychicznego oraz planowanie przyszłości dzieci i młodzieży, doradztwa zawodowego, poczucia własnej wartości, rozwoju talentów dzieci i młodzieży, opieki i wychowania i innych. Organizowane będą również wydarzenia oddziaływujące na najbliższe otoczenie zamieszkania rodzin biorących udział w Projekcie. Zapewnione będzie zindywidualizowane, a zarazem kompleksowe wsparcie rodziny przy współpracy podmiotów samorządowych i organizacji pozarządowych w ramach tworzonego Lokalnego Systemu Wsparcia (LSW).
Tworzony System będzie odpowiedzią na brak kompleksowych działań i nowatorskich rozwiązań na rzecz rodzin pokoleniowo zmagających się z problemami ubóstwa, wykluczenia społecznego, nieprzygotowanych do właściwego pełnienia funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Utworzenie LSW jest niezwykle ważnym zadaniem, które będzie kontynuowane również po jego zakończeniu. Zaangażowanie, jak największej liczby podmiotów pracujących na rzecz rodzin potrzebujących wsparcia oraz doskonalenie współpracy między tymi podmiotami, zapewni wprowadzenie modelu do praktyki w lokalnym środowisku na następne lata.
Dzięki udziałowi w Projekcie rodzina podniesie swój standard życia, a dzieci w niej wychowywane będą miały lepszy start w dorosłe życie.
Osoby zainteresowane udziałem w Projekcie „Kapitał Społeczny Rodzin w Gminie Nałęczów” zapraszamy do kontaktu osobistego z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nałęczowie z siedzibą przy ul. Spółdzielczej 17a, telefonicznego 81 5014481, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, lub droga elektroniczną: wygranarodzina@mopsnaleczow.pl.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Priorytet V „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)”.
Dokumentacja rekrutacyjna:
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa
Klauzula Informacyjna w związku z przetwarzaniem danych osobowych (MOPS Nałęczów)
Klauzula Informacyjna ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego